חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

סארטר 4 עמדות משתמשי דרך באירופה

פורסם ביום 3/3/2013

בסקר סארטר 4 ההשתתפות של השותף הישראלי בתאגיד הסקר היתה מלאה ופורמאלית, בחסות קרן המחקרים
3/03/2013

ד"ר דוד זיידל

 המחקר בתמצית

סארטר 4 (Sartre 4) הוא סקר תקופתי, מידי 5-6 שנים, של משתמשי דרך במדינות אירופה. הסקר נערך בשיטת ראיון פנים אל פנים עם מדגם מייצג של משתמשי דרך בכל מדינה. שאלות הסקר עוסקות בניידות, תפיסת סיכון, עמדות בהקשר לניידות בטיחות והתנהגות בדרך, והתנסות אישית באירועי תאונה או עברות תנועה. חלק מהשאלות חוזרות בסקרים מה שמאפשר זיהוי של מגמות שינוי בהתנהגויות או בעמדות, כגון יחס לשתייה ונהיגה.

בעבר הסקר התמקד בנהגי מכוניות, אך בסקר סארטר 4  (שהסתיים ב 2012), נכללו גם נשאלים שעיקר ניידותם היא באמצעות רכיבה באופנוע, באופניים, נסיעה בתחבורה ציבורית או הליכה ברגל.

ישראל השתתפה בסקר סארטר 3, באופן לא פורמאלי, אך בסקר סארטר 4 ההשתתפות של השותף הישראלי בתאגיד הסקר הייתה מלאה ופורמאלית, בחסות קרן המחקר ליד איגוד חברות הביטוח.

בסארטר 4 השתתפו 21,280 אנשים מ 19 מדינות, מתוכם 1039 אנשים מישראל. פרקי דוח הסקר הם לפי נושאים, וכל נושא כולל ניתוח משווה בין מדינות.

נתוני הסקר מספקים תובנה חשובה לאופן שהציבור תופס את המרכיבים השונים של בטיחות בדרכים, את ההבדלים בין משתמשי דרך שונים, ואת ההבדלים והדמיון בעמדות ובהתנסויות של משתמשי דרך ממדינות שונות.

מידע זה יכול להועיל לחוקרי ניידות, התנהגות נהיגה רכיבה והליכה, בטיחות ותאונות, וכן לגופים העוסקים בשיפור מדיניות הניהול של בטיחות בדרכים ברמה הלאומית וברמת התפקוד של כל גוף בתחום שלו.

 

משהו קצר על החוקר

סקר סארטר 4 בישראל נעשה על ידי דר' דוד זיידל (חברת פורסייט, ארגונומיה ובטיחות 4 sight, ergonomics and safety). לד"ר זיידל 35 שנות ניסיון בביצוע מחקר במגוון תחומים בהנדסת תנועה ובבטיחות בדרכים בישראל. כמו כן פיתח תוכניות חינוך לבטיחות ולהכשרת נהגים, ייעץ לממשלות וארגונים ציבוריים, היה שותף במספר תאגידי מחקר בנושאי תחבורה במסגרת האיחוד האירופי, והשתתף בפרויקטים בינלאומיים לבניית יכולת ניהול בטיחות בדרכים במדינות מתפתחות.
הוא למד באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת קליפורניה בלוס-אנג'לס. הוא פעל במסגרת המכון לחקר התחבורה בטכניון; בית- הספר למינהל ציבורי ואיכות הסביבה, אוניברסיטת אינדיאנה; משרד התחבורה הקנדי; מכון הנדסת אנוש TNOבהולנד; מרכז המחקר הטכני של פינלנד, VTT; ולאחר פרישתו מהטכניון כיועץ עצמאי עם sight 4.  

בנוסף לסקרי התנהגות, דעות ועמדות של משתמשי דרך, פרויקטים נוכחיים של דר' זיידל עוסקים בבטיחות וניידות של ילדים, תכנון הנדסי ואמצעים אחרים לשיפור בטיחות של אופנוענים ושל רוכבי אופניים, פיתוח שיטות מבוססות וידאו למדידת התנהגות תנועה, ושיפור התפקוד התנועתי, בטיחותי וסביבתי של מערכות רימזור.


סארטר 4 משתמשי דרך בישראל.

עבור לתוכן העמוד