חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מחקר: הגברת מוטיבציה לנהיגה בטוחה

פורסם ביום 20/3/2014

השתתפו בניסוי אסירים בגין עבירות תנועה חמורות מבית הסוהר "מעשייהו", שענו על שאלוני עמדות לפני ואחרי ההתערבות
20/03/2014

 

 

תכנית התערבות להגברת מוטיבציה לנהיגה בטוחה

 

 

פברואר  2014

תכנית התערבות להגברת מוטיב ציה לנהיגה בטוחה

עליזה כרמל  ושולמית קרייטלר, ביה"ס לפסיכולוגיה אוניברסיטת ת"א.

 

תהליך ההתערבות נעשה בשב"ס המחקר מומן ע"י קרן המחקר של איגוד חברות הביטוח

 

 

תקציר

מטרת המחקר הינה לבדוק אפשרות של שינוי בדפוסי חשיבה והתנהגות  הקשורים במוטיבציה לנהיגה בטוחה. המחקר מבוסס על מחקר קודם (כרמל, קרייטלר , 2010), שעסק במכלול עמדות הקשורות בכוונה התנהגותית לנהוג בצורה בטוחה; בו נמצא צבר של עמדות אשר הבחין בצורה מובהקת מאוד על הבדל בין נהגים "בטוחים" לנהגים "מסוכנים", בפועל.

 

השתתפו בניסוי אסירים מבית הסוהר "מעשייהו", שהיו אסורים בגין עבירות תנועה חמורות, אשר ענו על שאלוני עמדות לפני ואחרי תהליך ההתערבות. תהליך ההתערבות כלל  10 מפגשים של שעה וחצי כל אחד, בקבוצות של עד 15 משתתפים. במפגשים נדונו 13 נושאים שעמדות לגביהם נמצאו במחקר הקודם מבחינות בין נהגים "בטוחים" לנהגים "מסוכנים". הדבר נעשה באמצעות הצגת סרטונים ודיון בקבוצה על העמדות הקשורות בנושא ובהתנהגות הנדונים; וכן, נדונו אופני נהיגה בטוחה אפשריים במצבים הקשורים בנושאים אלה.  נערכו 4 סדרות של סדנאות בקבוצת הביקורת השתתפו נהגים מהקהילה, אשר ענו פעמיים על השאלונים של הרגלי נהיגה ושאלוני עמדות כמו קבוצת הניסוי, בהבדל זמן של 3-6 שבועות.

 

התוצאות הצביעו על:

  • שינוי מובהק בציוני הצבר אצל האסירים לפני  ואחרי הסדנאות, באופן שמצביע על הגברת המוטיבציה לנהיגה בטוחה.
  • שינוי מובהק אצל האסירים באמונות במוטיבים ובסוגי האמונות לפני ואחרי הסדנאות לכיוון הגברת המוטיבציה לנהיגה בטוחה.
  • בקבוצת הביקורת לא נמצאו הבדלים מובהקים או משמעותיים בין ציוני הצבר בין המילוי הראשון למילוי השני של השאלונים. כלומר, העמדות הנבדקות אינן משתנות משמעותית במשך הזמן.
  • הבדלים מובהקים מאוד נמצאו בין השינויים שחלו בציוני הצבר אצל קבוצת הניסוי  שעברו את תהליך ההתערבות לאלו מקבוצת הביקורת שלא עברה התערבות בנושא זה.

במחקר הקודם הבדל זה נמצא מבחין בין נהגים בטוחים לנהגים מסוכנים. ממחקר זה ניתן להסיק שתהליך ההתערבות שהוצע משנה את המוטיבציה לנהיגה בטוחה ומגביר את הכוונה ההתנהגותית לנהוג באופן בטוח. 


 

עבור לתוכן העמוד