חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

RE-STEP: שיקום יכולת ההליכה העצמאית של נפגעי מוח בתאונות דרכים ע"י איתגור ממוחשב של מרכזים מוחיים המבקרים שיווי משקל דינמי

מטרות המחקר להציע טכנולוגיה המיישמת שיטת טיפול חדשנית בלקויות שיווי המשקל הדינמי ותפקודי ההליכה באנשים עם נזק מוחי טראומתי נרכש ולמדוד שינויים תפקודיים ומוחיים לאחר ההתערבות.

המחקר פורסם ב-14/11/2018
14/11/2018

 

החוקרת: ד"ר סימונה בר-חיים 


המחקר נערך בחסות קרן מחקרים שליד אגוד חברות הביטוח בישראל

מתוך המחקר:

מטרות המחקר להציע טכנולוגיה המיישמת שיטת טיפול חדשנית בלקויות שיווי המשקל הדינמי ותפקודי ההליכה באנשים עם נזק מוחי טראומתי נרכש ולמדוד שינויים תפקודיים ומוחיים לאחר ההתערבות.


תועלות המחקר:
ברמת הפרט: שיקום הליכה של המשתקם בסביבה היומיומית-
הליכה עצמאית הכוללת ויתור על אמצעי עזר כגון הליכון וקביים; הגעה למהירות הליכה שתאפשר חצית מעבר חציה בזמן סביר (מהירות הליכה וחצית מעבר, חציה הוא הסמן החשוב ביותר להחזרת הנפגע לסביבתו היומיומית); שיפור שיווי משקל שימנע נפילות חוזרות הגורמות לנזקים משניים כמו שבר צוואר הירך ו-או חבלה מוחית נוספת; שיפור איכות החיים שיתבטא ביציאה מהבית ומפגש עם חברים ומשפחה ושיפור תפקודים קוגניטיביים בזמן ניידות כגון: הליכה ושיחה בו זמנית.


ברמת הקהילה: תועלת לקהילה שבה חי ופועל המשתקם-
חסכון שעות טיפול והשגחה על המטופל במשך היום; הפחתת עלויות טיפול ואשפוז בגלל נפילות חוזרות ונזקים משניים והעמקת ההבנה של גורמים שיכולים לזרז תהליכי שיקום מוחיים בעזרת הרזרבה המוחית והתלויה בפלסטיות של תאי העצב במוח.

הישגי המחקר

א. תוצאות המבחנים התפקודיים:

מניתוח הנתונים של האנשים שטופלו ונבדקו לפני ואחרי התערבות נימצא כי חל שיפור משמעותי בתיפקודי ההליכה בעיקר בכל מה שקשור לשיווי משקל בהליכה. ואכן זוהי המטרה הראשונית של המחקר- לשפר את יכולת הנידות של האנשים שטופלו בטכנולוגיה. המבחנים התפקודיים מצביעים על יכולת הליכה טובה יותר בקהילה ובסביבה בה נערכו המבחנים.

כדי לוודא שהשיפור אכן קרה בגלל הטיפול ולא תלוי זמן נערכו בחמשה מטופלים שני מבדקי בסיס בתוך חודש לפני תחילת הטיפול התערבותי. מבחני הבסיס אוששו את התוצאה העיקרית המצביעה על שיפור שהוא תלוי טיפול בנעלי בינה.

בקבוצת הנבדקים הבריאים נבדקו מהירות ההליכה ושונות ההליכה בנעלי בינה. נמצא כי המערכת אכן מאתגרת שיווי משקל בהליכה המתבטאת בהגברת שונות הצעד. התוצאות הוצגו במאמרים בעיתונים מדעיים ובכנסים (ראה נספחים).

ב. תוצאות המצביעות על הקשר בין הפגיעה המוחית והיכולת לשפר שיווי משקל דינמי.

מצאנו קשר הפוך בין שיווי משקל בהליכה לקשרים מוחיים באזורים מוחיים האחראים על הקרה המוטורית בהליכה. אנשים עם שיווי משקל נמוך ופחות יעיל הראו קשרים מוחיים חזקים יותר. הממצא עשוי להצביע על המאמצים המוחיים למצוא פתרונות לירידה בשיווי משקל בהליכה.

ג. שיפור בשיווי משקל דינמי בהליכה קשור לשינויים בקישורים מוחיים מצאנו קשר הפוך בין שני המרכיבים. ככל שהשיווי משקל בהליכה השתפר הקישורים המוחיים באזורי העניין נחלשו. בעיקר הקישורים בין המוחון וקליפות המוח שהם אזורים מבקרים את תפקוד ההליכה.

ד. קישורים מוחיים בתחילת ההתערבות מנבאים יכולת לשקם הליכה

המחקר הגדיר אזורי ענין מוחיים המנבאים שיקום. נושא זה הוא בעל חשיבות רבה לשיקום אנשים

עם פגיעות מוחיות. הממצאים יכולים לסייע בהחלטות טיפוליות בתחילת השיקום של הפרט וכן בקבלת החלטות של מרכזי שיקום.

ה. מיפוי אזורים מוחיים המצביעים על שינויים ברשתות מוחיות בעקבות הטיפול במחקר מופו אזורי ענין עם שינויי קישוריות לאחר ההתערבות. אזורים אלו כוללים אזורים בקליפת המוח.

ו. ניתוח נתונים יחידני של מפות מוחיות מרחביות

הניתוח הסטטיסטי הצביע על ירידה בקישורים תפקודיים באזורי העניין שנבדקו.

 

סיכום התוצאות

טיפול בטכנולוגיית STEP-RE משפרת שיווי משקל בהליכה של אנשים לאחר פגיעה מוחית נרכשת. השיפור בשיווי משקל קשור לירידה בקישורים תפקודיים מוחיים באזורים האחראים על הבקרה המוטורית בהליכה.

המשמעות של הפחתה של ירידה בקישוריות האזורית לאחר האימון יכולה להתפרש כהזדקקות פחותה של אזורי מוח אלו ליציבה כלומר פחות צורך בקומפנסציה מוחית בהליכה. השימוש בטכנולוגיה באנשים בריאים מדגימה את האתגר ואת השינויים הלא צפויים במשטחי הדריכה.

 

משמאל: ד"ר סימונה בר-חיים

עבור לתוכן העמוד