חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

2008 קורבנות רבים בשל נזקי טבע ברחבי תבל

הטרגדיות מראות, כי על הממשלות לתת עדיפות עליונה למודעות לסיכונים ולאמצעים להתמודד אתם כדי להתגונן מפני קטסטרופות
4/07/2008

 

לפי פרסום של חברת ביטוח המשנה העולמית מיוניך רי הסוקר את תוצאות נזקי הטבע במחצית הראשונה של שנת 2008, קרוב לודאי, כי  שנה זו תירשם בספרי ההיסטוריה כשנה שהניבה את אחד המספרים הגבוהים ביותר בקורבנות נזקי טבע. אסונות הטבע שפקדו את האנושות במחצית השנה הראשונה הם: רעידת האדמה בסין במחוז שנחאי, הציקלון במיראמר (בורמה) וקטסטרופות נוספות אשר הביאו למותם של יותר מ 150,000 אנשים.

 

זהו מספר הקורבנות הגדול ביותר מאז 2004, השנה שבה פגע הצונאמי בדרום אסיה. עד חודש יוני 2008 נאמד מספר אסונות הטבע ברחבי תבל ב 400 ארועים מתחילת השנה. המספר הגבוה ביותר של אסונות טבע, 960 שייך לשנת 2007. אמדן הנזק הכלכלי למחצית הראשונה של שנת 2008  עומד על 50 ביליון דולר והנזקים המבוטחים עולים באופן ניכר על הממצע של עשר השנים האחרונות.

 

לדברי טורסטן ג'ווראק, Torsten Jeworrek, חבר הנהלת מיוניק רי, הטרגדיות בסיחואן ובמיראמר מראות, כי על הממשלות  לתת עדיפות עליונה למודעות לסיכונים ולאמצעים להתמודד אתם על מנת להתגונן מפני קטסטרופות באזורים בעלי חשיפה גבוהה לסיכונים דומים.

 

מחוז סיחואן נמצא בסיכון גבוה להתרחשות רעידת האדמה בעוצמה של 7.9 בסולם ריכטר בדומה לזאת שארעה ב 12 במאי 2008 בתוך הטווח המשוער לפי מודל הסיכונים שנערך על ידי המומחים של מיוניך רי. נקיטה באמצעים כגון אימוץ תקינה לבניה באותם אזורים עשויה, על כן לחסוך בחיים של הרבה אנשים.

 

כמו כן, המחצית הראשונה של שנת 2008, כמו השנה הקודמת, צוינה במספר גבוה של קטסטרופות הקשורות בנזקי הצפה הקשורים למגמה המתמשכת בשל שינויי האקלים. לפי ג'ווראק, בהיות חברת מיוניק רי מבטח המבנה המוביל בעולם יש לחברה את יכולת הליבה לחיתום סיכוני טבע. בנוסף לכך, בעזרת פיתוח מוצרים חדשים להציע קונספט חדש לכיסוי הביטוח באפשרות החברה לתמוך לא רק באדפטציה של מנגנונים אלא גם לתרום לפיתוח טכנולוגיות להגנה על האקלים.

 

לפי הנתונים הסטטיסטיים בפרסום של מיוניך רי:

כ 400 קטסטרופות נרשמו עד יוני 2008, 300 מהם נבעו משינויים קיצוניים במזג האויר. הקף הנזקים הכללי (כולל 20 ביליון דולר בשל רעידת האדמה בסיחואן) הגיע לכדי 50 ביליון דולר מתוכם רק 13 ביליון דולר היו מבוטחים. בשנת 2007 מספר הקטסטרופות עמד על 960 בהקף נזקים כולל של 82 ביליון דולר מתוכם שולמו על ידי תעשיית הביטוח 30 ביליון דולר.

 

ברחבי ארצות הברית אירע מספר גבוה של נזקים בשל מזג אוויר קיצוני בתחילת 2008. מעולם לא היה מספר גבוה כל כך של סופות טורנדו במהלך שישה חודשים בשנה כמו בשנת 2008. סופות של גשם כבר וברד מלווים בהצפות במדינת אייוה ובמדינות המערב התיכון  הביאו לנזקים בהקף של ביליוני דולרים אשר השפיעו על תעשיית הביטוח. העלות הכוללת של הנזקים שנגרמו בשל ההצפות במדינת מיסיסיפי ובמקומות נוספים נאמד ב כ 10 ביליון כאשר תעשיית הביטוח שילמה מתוכם אלפי מיליוני דולרים.

 

פרופסור פטר הופ, יו"ר מחלקת המחקר של מיוניק רי, גיאו Geo, אומר, כי  הסתגלות להשלכות של שינויי האקלים היא דרך אחת להתמודד ולהגביל נזקים רבים. בנוס, לכך, הקרב כנגד שינוי האקלים קורא לנקיטת באמצעים מיוחדים המתועדים במחקר חדש שנערך על ידי משרד איכות הסביבה בגרמניה.

 

עבור לתוכן העמוד