חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

העליון קורא להרחבת חובת הביטוח

מדברי השופטת נאור: אני סבורה שראוי שהמחוקק ייתן דעתו בשאלת היקפה הראוי של החובה לבטח ובאילו נושאים ראוי שתחול...

 

ע"א  4493/05 אייל ירושלמי וקיבוץ בית ניר נגד  פולריס יבוא כלים בע"מ ואח'

פסק הדין ניתן ביום 07/03/2007 על ידי כב' השופטת א' חיות  ובהסכמת השופטים מ' נאור וא' גרוניס

עניינו של פסק הדין: דחיית הערעור על דחיית תביעתו של התובע (בבית המשפט המחוזי) אשר נפצע במהלך מרוץ אופנועים "ראלי הפרעונים" במצרים בו השתתף ונותר משותק בפלג גופו התחתון. בית המשפט העליון דן בסוגיה אם האם חלה על המשיבה 1 (המעביד) חובת זהירות כלפיו בכל הנוגע לעריכת ביטוח תאונות אישיות? וקבע, כי לא היתה קיימת חובה כזו לאחר שבחן את היחסים שבין הצדדים וקבע, כי במקרה הנדון לא חלה על המעביד חובה לערוך ביטוח תאונות אישיות אשר היה בגדר המלצה של המארגנים אשר שוגרה לספורטאים אך התובע  בחר להתעלם ממנה.

בנסיבות המקרה היחסים שבין הצדדים לא התאפיינו בפערי מידע או ביכולת טובה יותר של אחד מהם למנוע את הנזק שנגרם באופן העשוי ליצור הסתמכות של הצד האחר. התובע השתתף מספר פעמים בעבר, במרוצי אופנועים, ויהיה באפשרותו להעריך את הסיכונים הכרוכים בתחרות ואת הנזק הכלכלי העלול להיגרם לו בהיעדר ביטוח אם יפגע.

 

דבריה של השופטת מ' נאור:

"המקרה הטרגי שעמד לפנינו בפרשה זו מצביע על ההכרח לתאם בין צדדים שיש להם עניין משותף בפרויקט או בנכס את שאלת הכיסוי הביטוחי, למקרה של נזק לגוף או לרכוש. תכנון מוקדם מונע הן חֶסֶר בביטוח והן כפל ביטוח (ראו והשוו ע"א 931/99 מנורה חברה לביטוח בע"מ נ' נרות ירושלים אילום (1987) בע"מ, פ"ד נו (2) 550, 564 (2002))."

"  ....כמה הוראות סטטוטוריות בהן נקבעו הוראות מנדטוריות המחייבות לערוך ביטוח. הוראות כאלה פזורות בחקיקה ובחקיקת המשנה באופן מקרי ולא שיטתי. אני סבורה שראוי שהמחוקק ייתן דעתו בשאלת היקפה הראוי של החובה לבטח ובאילו נושאים ראוי שתחול, כדי למנוע מקרים כמו זה שארע למערער, בו התממש סיכון והוא נותר ללא כיסוי ביטוחי. "

 

פסק הדין המלא באתר הרשות השופטת.

עבור לתוכן העמוד