חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מוות מנגיף אינו מבוטח לפי ביטוח תאונות

פס"ד: מוות כתוצאה מנגיף שגרם לדלקת ראות אינו מוות מתאונה לפי פוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמידים הואיל ומדובר במוות ממחלה

 

ת א  002506/02

עזבון המנוחה מונה סלים ז"ל ואח' נגד כלל חב' לביטוח בע"מ

בית משפט: השלום עפולה

פסק הדין ניתן ביום 19/04/2007 על ידי כב' השופטת ג'אדה בסול

עניינו של פסק הדין: האם מוות כתוצאה מנגיף הינו תאונה כמשמעותה בפוליסת ביטוח תאונות אישיות, או שמא מדובר במוות כתוצאה ממחלה הכלולה בסייגי הפוליסה?

המנוחה, תלמידת כיתה י"א שבה לביתה מבית הספר, כשהיא חשה ברע. לאחר מכן, התעלפה, התאוששה, אכלה ארוחת צהריים והלכה לנוח במיטתה ותוך זמן קצר נמצאה הוריה ללא רוח חיים. בנתיחה פתולוגית, נמצא, כי סיבת המוות היא דלקת ריאות נגיפית.

התביעה הוגשה לפי הפוליסה לביטוח תאונות אישיות לתלמידים כאשר חברת הביטוח טענה, כי לא ארע מקרה ביטוח, היות ומות המנוחה לא נגרם כתוצאה מ"תאונה" וכן , כי מות כתוצאה ממחלה מוצא מכלל כיסוי ביטוחי לפי חריג מפורש בפוליסה.

הגדרת תאונה לפי הפוליסה, היא:  "אירוע פיזי, חיצוני, גלוי לעין, בלתי צפוי, הגורם להיזק גופני".

התובעים טענו, כי  עצם כניסת הנגיף לגופה של המנוחה מהווה תאונה.

פסקי דין שהובאו ע"י התביעה:  פסק הדין של בית הלורדים האנגלי: BRITONS limited V. TURVEY (להלן, "פרשת BRISTONS"), אשר עניינו בפטירתו של עובד, אשר עסק במיון צמר, כתוצאה מהידבקות בחיידק אנטרקס, אשר אותו נשא הצמר. בית הלורדים קבע ברוב דעות באותו מקרה, כי ההידבקות באנטרקס, ומותו של הפועל כתוצאה מאותה הידבקות, היוו תאונת עבודה, וזיכו את התובע בפיצוי.

ציטוט מפסק הדין: "מערכת היחסים בין מבטח למבוטח מבוססת על מערך זה של איזונים, כשהמבטחת מציבה סייגים לאחריותה. הסייגים לאחריות במקרה של תאונת עבודה שונים מהסייגים לאחריות במקרה של ביטוח (וראה מחוזי (תל אביב) ע"א 1888/94 כלל חברה לביטוח בע"מ נ' יוסף ויטריאול, דינים מחוזי, כרך כו (7) 532)."

"בנוסף על ההבחנה האמורה, בכל הדוגמאות אשר הובאו: התקף לב שהוכר כתאונה, מוות בעקבות מחלת הטטנוס, אדם שחלה ומת לאחר שלקה בקדחת הדנגי ועוד – בכל הדוגמאות כולן, היה בכל זאת איזה שהוא "דבר מה נוסף", בהשאלה מתחום אחר, אשר גרם למחלה, והוא-הוא אותו גורם פיזי חיצוני מדובר, אליו מכוונת הפוליסה." הדוגמאות: קדחת הדנגי –המחלה נגרמה עקב עקיצת יתוש, אשר נשא את המחלה, במקרה של התקף לב – קדמה לו בהלה ולחץ נפשי גבוה וחריג, במקרה של טטנוס –הגורם למחלה הוא חתך או פצע שנזדהמו.

בית המשפט דחה את התביעה נגד חברת הביטוח וקבע, כי המוות נגרם כתוצאה ממחלה. הפוליסה לביטוח תאונות אישיות של תלמידים, החריגה מחלות במפורש מהכיסוי הביטוחי.

 

 

עבור לתוכן העמוד