חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אחריות הקיבוץ כמעביד והכיסוי הביטוחי

עניינו של פסק הדין: האם הרשעת הקיבוץ בדין פלילי סוגרת את הדרך מפני טענה לאשם תורם מצד הנפגע, חשמלאי אשר נפל מתקרה?

ת.א.  781/05

 

בית משפט: המחוזי חיפה

 

זולטן טוט וקיבוץ הזורע אגודה שיתופית בע"מנגד קיבוץ הזורע - אגודה שיתופית בע"מ וביטוח  חקלאי - חברה לביטוח בע"מ

 

פסק הדין ניתן  ביום: 12/08/2008

 

על ידי כב' השופט:  ש' ברלינר - סג"נ

 

עניינו של פסק הדין: האם הרשעת הקיבוץ בדין פלילי סוגרת את הדרך מפני טענה לאשם תורם מצד הנפגע?

 

הטענה לאשם תורם של הנפגע, חשמלאי שעלה התובע על התקרה כדי לטפל בתאורה המותקנת בתקרה העשויה עץ אשר נשברה והוא נפל ונפגע קשות:

הנתבעת טוענת כי התובע תרם לתאונה ברשלנותו: הוא ביצע את העבודה, לטענתה, בהתנדבות ולפי בקשת האחראית על אירועים בקיבוץ, ולא על פי הוראת הממונה עליו בחשמלית הקיבוץ.  אף אם פעל התובע במסגרת תפקידו כחשמלאי ועל פי הנחיית הממונה עליו בחשמליה, מבחינת מעמדו, כך נטען, אף אם הוא ייחשב כעובד של הקיבוץ, הוא נמנה גם על כלל חברי הקיבוץ, כחלק מן הקולקטיב הוא היה חשמלאי מנוסה, ולא היתה זו הפעם הראשונה בה ביצע את העבודה בגג, כך שהוא הכיר היטב את התנאים בגג, ואת הסיכון שבאפשרות הנפילה ושבירת הגג. היו בתקרה לוחות דריכה מעץ, והתובע סטה מהם ודרך, בחוסר זהירות, על התקרה השבירה. יתר על כן, עלתה אפשרות כי התובע עשה "קיצור דרך", הגיע אל התקרה לא באמצעות הסולם המיועד לכך, התקדם על הגג כשהמקום חשוך, וכך נפצע.

 

בית המשפט קבע, כי אין לזקוף אשם תורם לחובתו של הנפגע (התובע) וזיכה אותו בפיצויים מלאים, על כל נזקיו .

 

ציטוט מדברי כב' השופט: "איני רואה מקום לאבחן בין מעמדו של עובד מן השורה למעמדו של חבר קיבוץ שאינו מנהל העושה את המוטל עליו במסגרת חלוקת העבודה בקיבוץ לפי הנחיות הממונה עליו בעבודה, או לפי כל נוהל המקובל בקיבוץ שמכוחו מוטלת עליו משימה מקצועית. לא הוכח כי התובע שהה בגג כשהמקום חשוך, או כי עלה אליו שלא בדרך הרגילה. התובע, כך נראה, לא נזהר די,  אך לא השתכנעתי לראות בכך אשם תורם, הצריך לכלול בחובו, במקרים כאלה, גם "אשמה מוסרית". כך במיוחד לאחר שלוחות הדריכה על התקרה לא עמדו בנדרש."

 

 

           

עבור לתוכן העמוד