חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בית המשפט חייב שמאים לפצות מבטחת

בית המשפט חייב שמאים וסוקרים להשיב לחברת הביטוח כספים אשר הוצאו ממנה במרמה על ידי השמאים בדרך של חיובים כפולים.

 

א  057313/04

 

ישיר - איי.די.איי חברה לביטוח בע"מ נגד ש.י. שמאים בע"מ, שמעון עמרם, סוסי יוסף וענת עמרם

 

בית משפט: השלום תל אביב-יפו

 

פסק הדין ניתן  ביום: 1.9.2008

 

על ידי: כב' השופטת עינת רביד

עניינו של פסק הדין: תביעה של חברת הביטוח לחייב את השמאים והסוקרים להשיב לה כספים אשר לטענתה הוצאו ממנה במרמה על ידי השמאים בדרך של חיובים כפולים.

 השמאים טענו, כי מקור החיובים הכפולים הוא שצורך שעלה לפעמים לביצוע חוזר, מתקן ומשלים של חלק מהסקרים ובחלק מהמקרים היה צורך לשוב ולהגיע למקום עריכת הסקר כדי להשלימו או לתקן טעות של מבוטחים.

הדבר התגלה לחברת הביטוח רק בהליך של ביקורת פנים הואיל ולפי העבודה המקובלת בחברת הביטוח לא היתה אפשרות להצליב בזמן אמת בין החשבונות לתשלום שכר טרחה. חוקר פרטי מטעם חברת הביטוח עם אחד השמאים הנתבעים החתים אותו על תצהיר לפיו התחייב השמאי להחזיר את הסכומים בגין התשלומים הכפולים.

השופטת האמינה לעדותם של עובדי חברת הביטוח ומצאה אותה תואמת את העולה מהמסמכים בעוד עדויות השמאים לא הצליחו להפריך או להסביר את פשר החיובים הכפולים והמשולשים של אותו סכום בגין אותו מבוטח, אשר נדרשו מחברת הביטוח.

השופטת פסקה לטובת חברת הביטוח לאחר שבחנה את שיטת העבודה של חברת הביטוח  מול לקוחותיה ואת שיטת העבודה של השמאים והסוקרים מול חברת הביטוח וכן את דוח החוקר הפרטי מטעם חברת הביטוח.

"לאחר שקראתי את טענות ב"כ הצדדים בעניין זה אני מוצאת שגם בעניין זה צודקת התובעת. מאחר וקיבלתי את טענתה כי נגבו סכומים ביתר בשל הצגת חשבוניות לתשלום מספר רב של פעמים, הרי שהאנשים שהיו בעלי החברה ומנהליה וכן מי שהיה מעורב בהגשת החשבוניות והדרישות צריך לשאת באחריות לכך ללא קשר למסך ההתאגדות. מסך ההתאגדות אינו "מסתור לפעילות שלילית, להונאת נושים, להתחמקות מן הדין או להתחמקות מחיובי החוזה. בהתקיים חריגים אלה ניתן להרים את מסך ההתאגדות ולהתעלם מן האישיות המשפטית הנפרדת של התאגיד" (ע"א 2223/99 ויטלי קריספי נ' חץ אלקטרוניקה (1988) בע"מ פ"ד נז (5) 116,132).לכך יש להוסיף את אחריות האורגן בגין מעשי עוולה שביצע בעצמו.." 

 

עבור לתוכן העמוד