חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

רישום "אובדן להלכה" ברישיון הרכב

כבר כיום מצוין ברישיון הרכב אם שימש בעבר כרכב ליסינג, להשכרה, רכב חברה או רכב ממשלתי

 

 

שר התחבורה: הנוהל החדש יאפשר לראשונה לחשוף לציבור מידע חשוב על עברו של הרכב ויספק שקיפות מלאה על כלי הרכב הנרכש על ידם


החל מ-20 בדצמבר 2011 יחל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים לציין ברישיון הרכב אם הוא הוגדר על ידי שמאי חברת ביטוח כ"אובדן גמור להלכה". זאת במטרה להגן על הצרכנים הרוכשים רכב משומש. כך הודיע היום שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כץ.

הגדרת "אובדן גמור להלכה" ניתנת לכלי רכב שנפגע בתאונת דרכים ונגרם לו נזק של מחצית מערכו לפחות, אך לא יותר מ-60%. נזק העולה על 60% מערכו של הרכב, מוגדר כיום כ"אובדן גמור" ("טוטאל-לוס") ומחייב את בעליו להפקיד את רישיון הרכב במשרד הרישוי.

השר כץ ציין כי רישום "אובדן גמור להלכה" ברישיון הרכב יאפשר לראשונה לחשוף לציבור מידע חשוב על עברו של הרכב ויספק לציבור שקיפות מלאה על כלי הרכב הנרכש על ידם. כמו כן, הוא יצמצם את תופעת גניבת כלי רכב לצורך פירוקם לחלקים.

בנוסף לכך, הנוהל יאפשר למנוע מבעלי רכב פרטיים להעביר כלי רכב שניזוקו למוסכים שאינם מורשים, תוך ויתור על נהלי בטיחות מתקדמים והכרחיים הנהוגים כיום במוסכים המורשים בישראל.

על פי הנוהל החדש, יחוייב כל שמאי הרכב לדווח לרשות הרישוי על כל רכב הוכרז על ידו כ"אובדן גמור להלכה", או שנמכר על ידי בעליו לסוחר, במטרה לאפשר שקיפות מרבית לציבור הקונים ולמנוע העלמת מידע חשוב על עברו של הרכב. הנוהל החדש יופץ לשמאי הרכב בימים הקרובים.

יצויין כי בשנים האחרונות, החל משרד התחבורה להוסיף ברישיון הרכב את הרישום המקורי של הרכב. כך למשל, מצויין אם רכב הוגדר בעבר כרכב ליסינג (החכר), רכב להשכרה, רכב חברה או רכב ממשלתי - נתון המשפיע על ערכו של הרכב. בנוסף לכך, מצויין ברישיון הרכב מס' הקילומטרים שעבר הרכב עד למבחן השנתי האחרון.

 

עבור לתוכן העמוד