חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

המוסך ושמאי הרכב יפצו את המבוטח בשל התיקון

תפקידו של שמאי הרכב מחייב פיקוח ובקרה על תקינות העבודות המתבצעות ברכב וזאת לאור חובת הנאמנות

 

 

א  001636/07

א 1636.1/07

 

גולן איציק נגד רפי ונציה - שמאים וסוקרים בע"מ ואח'

 

בית משפט: השלום ראשון לציון

 

פסק הדין ניתן ביום: 03/11/2009

 

על ידי כב' השופט: שוורץ אורן

 

עניינו של פסק הדין: האם שמאי הביטוח והמוסך אחראים כלפי מבוטח בשל שומה ותיקון שנעשו ברשלנות? והאם חייב שמאי הביטוח לבדוק את הרכב לאחר ביצוע התיקון?

 

רקע: מדובר בתביעה שהגיש מבוטח כנגד חברת הביטוח שביטחה אותו בביטוח רכב מקיף, שמאי החוץ מטעמה, המוסך שתיקן את הרכב, צד ג' שפגע בו, בעל הרכב ומבטחו. המבוטח, לאחר שכבר קיבל תגמולי ביטוח, טען בין היתר, לביצוע תיקון רשלני והימנעות השמאי מטעם חברת הביטוח לבדוק את הרכב לאחר התיקון.

 

בית המשפט, קיבל את התביעה בחלקה וחייב את השמאי ואת המוסך לפצות את המבוטח בסכומים נוספים מעבר לסכומים שכבר קיבל מחברת הביטוח וגם חייב את חברת הביטוח להשלים סכום נוסף אותו היא זכאית לקבל מהצד השלישי שפגע במבוטח.

 

בפסק הדין נאמר, בין היתר, כי

 

"הנני דוחה את טענתו של השמאי ונציה, כפי שהועלתה על ידו במעמד הדיון, לפיה אינו אחראי לפקח על תקינות עבודת המוסך המתקן, וכן שכל תפקידו מתמצה בשערוך הנזק לרכב.

 

הנני סבור שתפקידו של שמאי הרכב מחייב פיקוח ובקרה על תקינות העבודות המתבצעות ברכב. מסקנה זו מתחייבת לאור חובת הנאמנות בה חב שמאי הרכב לפי צו הפיקוח וכן לאור העובדה שהשמאי נמצא במוסך בעת ביצוע התיקונים, מאשר את תקינות החלפים והחלקים אשר מורכבים על הרכב ואף בוחן את עבודתו של בעל המקצוע בתום התיקון לצורך הכנת חוות דעת סופית. השמאי הינו שלוחו וידו הארוכה של בעל הרכב. 

 

אף כללי ההתנהגות שהוצאו מכוח צו הפיקוח על ידי מנהל האגף לרכב ולשירותי תחזוקה במשרד התחבורה (בנוסח מיום 7.10.97), מחייבים את שמאי הרכב להתנהל באופן אשר הולם את כבוד המקצוע, במיומנות מקצועית, בהגינות, ובכלל זה לפקח כנדרש על טיבן ותקינותן של עבודות התיקון. "

 

פסק הדין המלא באתר הרשות השופטת.

עבור לתוכן העמוד