חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

השפעתן של הסחות דעת על ביצועי חציית כביש של הולכי רגל, ילדים ובוגרים

המחקר נערך במעבדת הולכי הרגל באוניברסיטת בן-גוריון, אחת המעבדות המובילות בעולם לחקר התנהגות הולכי רגל בעולם, עם מתקני סימולציה ואמצעי מדידה מהמתקדמים והחדישים שקיימים

המחקר פורסם ביום 24/1/2017
24/01/2017

 

המחקר נערך בחסות קרן מחקרים שליד אגוד חברות הביטוח בישראל

 

החוקרים: פרופ' טל אורון-גלעד (חוקרת ראשית), ד"ר ישראל פרמט (חוקר ראשי), מר חגי תפירו, גב' דניאל רוקני

 

orontal@bgu.ac.il; iparmet@bgu.ac.il; tapiroh@post.bgu.ac.il; roknid@post.bgu.ac.il

 

הקבוצה להנדסת גורמי אנוש, המעבדה לחקר התנהגות הולכי רגל, המחלקה להנדסת תעשיה וניהול, אוניברסיטת בן-גוריון שבנגב

 

פרופ' טל אורון, צילום  דני מכליס צלם האוניברסיטהתקציר

תאונות דרכים נחשבות לאחד מגורמי הסיכון המשמעותיים ביותר אשר איתם מתמודדים ילדים במדינות מפותחות. הסביבה העירונית היא הסביבה שבה נפגעים הכי הרבה הולכי רגל והיא גם הסביבה הקטלנית ביותר עבורם. המוטיבציה למחקר זה נובעת גם מהתופעה ההולכת וגוברת של הסחות דעת בקרב הולכי רגל בעולם ובישראל ומיעוט הידע המדעי בתחום זה בעיקר על התנהגות ילדים בגילאי בית הספר היסודי (7-13 שנים). מספר מחקרים סביבתיים מציגים את הקשר הלא-סיבתי בין סביבות מסוימות בתוך הסביבה העירונית, כמו: מקומות מסחריים ואזורי מגורים בעלי צפיפות גבוהה, להיפגעות הולכי רגל בכלל וילדים בפרו בתוך הסביבה העירונית. מחקרים אלה לא יכולים להציע על סיבה, שהופכת מקומות למסוכנים יותר להולכי הרגל ולכן יש צורך לבחון מהם הגורמים לכך שיש יותר סבירות גבוהה יותר לתאונות הולכי רגל, באזורים מסוימים בתוך הסביבה העירונית. האם זוהי נגזרת סטטיסטית בלבד או האם יש השפעה של הסביבה על התנהגות הולך הרגל, כזו שמגבירה את הסיכוי שלו להיות מעורב בתאונה. אנו שיערנו כי גורמים מסוימים בתוך סביבות עירוניות טיפוסיות יכולים להסיח את דעתו של הולך הרגל, באופן כזה שיוביל לשינוי התנהגותי שישפיע על החלטת החצייה שלו ושאפקט זה יהיה משמעותי יותר בקרב ילדים, אשר להם יכולות שליטה בקשב נמוכות יותר ובפרט כאשר הולך הרגל עסוק בפעולה משנית כמו השימוש בטלפון נייד.

 

לצורך כך, במהלך השנתיים האחרונות תוכננו והוצאו לפועל ארבעה ניסויים, שבהם השתתפו בסה"כ 280 נבדקים בוגרים וילדים בגילאי 7-13. המחקר נערך במעבדת הולכי הרגל באוניברסיטת בן-גוריון, אחת המעבדות המובילות בעולם לחקר התנהגות הולכי רגל בעולם, עם מתקני סימולציה ואמצעי מדידה מהמתקדמים והחדישים שקיימים. המחקר בחן את התפיסות של ילדים בנוגע לחציית כבישים בסביבות עירוניות שונות ומהן ההשפעות של הסחות דעת המגיעות מסביבות עירוניות שונות ומהסחת דעת הנגרמת משימוש ידני בטלפון הנייד על התנהגות החצייה שלהם. ממצאי המחקר מראים כי סביבות בעלת עומס חזותי גדול יותר יכולות להשפיע על האופן שבו חלק מהולכי הרגל שופטים את בטיחות הסביבה ואף משפיעות על התנהגות החצייה ואופן הסריקה של האזור. ההשפעה של העומס החזותי נמצאה משמעותית אף יותר, כאשר החצייה הייתה מלווה גם בשימוש בטלפון הנייד. ממצאי הניסוי מדגימים כי מסיחים דינמיים, בולטים, קרובים, גדולים, מעל גובה העיניים ושלטי וידיאו דינמי הם אלו בעלי יכולת להסיח את דעתם של הולכי הרגל בצורה משמעותית יותר והדבר נכון עבור כל קבוצות הגיל. ניסוי ד' מדגים כי השימוש הידני בטלפון הנייד משפיע על יכולת החצייה של ילדים ובוגרים, השפעתו נמצאה משמעותית יותר, כאשר השימוש בטלפון היה אינטנסיבי יותר. הילדים בני ה 7-13 מעריכים את בטיחות הסביבה לחצייה בעיקר על בסיס ייעוד המקום לחצייה, כלומר, האם יש בו מעבר חצייה או רמזור הולכי רגל. לעומת הבוגרים שמשקללים גורמים נוספים כמו רוחב הכביש ומבנה הדרך. ילדים בגילאי 9-10 עדיין מראים פערים ביכולת לקבל החלטת חצייה ביחס למבוגרים (לדוגמא, מתמקדים במרכז ופחות בצדי הדרך ביחס לבוגרים). ממצאי מחקר זה מראים כי ילדים בגילאי 11-13, עדיין אינם דומים לבוגרים באופן קבלת החלטת החצייה שלהם ובאופן שבו הם תופסים את הסביבה כמתאימה לחצייה. יחד עם זאת הם מדגימים התנהגויות דומות יותר לבוגרים, כמו לדוגמא באופן חלוקת הקשב שלהם בסביבה לפני החצייה. הממצאים מצביעים בצורה חד משמעתית על הצורך לבצע פעולות ברמה הלאומית לצורך חינוך של ילדים לחצייה נכונה לאור הממצאים והעלאה למודעות ברמה הלאומית של הפגיעה של הסחות דעת ביכולת של ילדים ובוגרים לחצות את הכביש בצורה בטוחה.

 

 

עבור לתוכן העמוד