חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ממשלת ישראל אישרה את הרפורמה בחיסכון הפנסיוני

ממשלת ישראל אישרה ביום 19/7/2015 את הרפורמה בחיסכון הפנסיוני באמצעות חקיקה, כפי שהכריזו שר האוצר, משה כחלון והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר
20/07/2015

 

הצעדים המוצעים הם:

  1. פישוט עולם החיסכון הפנסיוני שירות "עקוב אחריי פנסיוני" – צמצום החשבונות הלא פעילים בקרנות הפנסיה. הכספים בחשבונות לא פעילים יועברו לחשבונו הפעיל של החוסך. המטרה היא לפשט את המערכת הפנסיונית, ליצור רצף ביטוחי, להפחית את עלויות הניהול והכיסויים הביטוחים ולמנוע תופעות של "כספים אבודים". בקרנות הפנסיה החדשות יש כיום כ-1.7 מיליון חשבונות לא פעילים המהווים 50% מהחשבונות בקרנות. סך הכספים המנוהלים בחשבונות אלה עומד על כ-25 מיליארד ש"ח. ריבוי החשבונות הלא פעילים נובע, בין השאר, מכך שבשוק העבודה המודרני עובדים משנים בתכיפות מקום עבודה ולעיתים קרובות נפתחת לעובד תכנית פנסיונית חדשה בעת הצטרפותו למקום עבודה חדש. המהלך צפוי לחסוך דמי ניהול של עשרות מיליוני שקלים בשנה.

    הגברת השקיפות במוצרי החיסכון הפנסיוני - קביעת מוצרים אחידים בשוק
    . המטרה היא לפשט את שוק מוצרי החיסכון הפנסיוני, להגביר את יכולת ההשוואה והמיקוח, כמו גם על קבלת ההחלטות של חוסכים. כיום, השונות בין מוצרי החיסכון הפנסיוני מקשה על חוסכים להשוות בין התכניות ומעקבת פיתוח תחרות בשוק.
  2. מניעת ניגודי עניינים של מעסיקים - מעסיק לא יתנה את שיעורי ההפקדה לחיסכון פנסיוני בסוג המוצר. המטרה היא למנוע ניגוד עניינים של המעסיק (למשל, בבחירת הסדר אבדן כושר עבודה לעובד) ולאפשר לעובדים לבחור את המוצר הפנסיוני המתאים ביותר לצרכיהם. כיום, קיימת תופעה של שונות בשיעור תשלומי המעסיק לחיסכון הפנסיוני של העובד, בהתאם לסוג המוצר שבוחר העובד. מצב זה עלול להוביל לבחירת מוצר פנסיוני אשר אינו מתאים לעובד ולפגוע בהיקף החיסכון.
  3. פיתוח שוק הקצבאות – הגדלת היצע המוצרים בשוק על ידי מתן אפשרות לקבלת קצבה מקופת גמל באמצעות משיכה תקופתית ורכישת ביטוח אריכות ימים ממבטח חיצוני. צעד זה ירחיב את מגוון המוצרים העומדים בפני חוסכים, יאפשר התאמה טובה יותר לצרכיהם, יגדיל את התחרות בשוק ויתרום להפחתת עלויות הניהול בתקופת הפרישה.

שר האוצר, משה כחלון, אמר: "מדובר בצעד ראשון מתוך סדרת צעדים ברפורמה שנועדה להגביר את התחרות, להקל על ציבור החוסכים ולהוזיל עלויות בחיסכון הפנסיוני. נבחן כל תחום שמצריך התערבות ונטפל בו בהתאם. הריכוזיות בענף החיסכון הפנסיוני בו 5 חברות גדולות שולטות בשוק הוא נושא המצריך טיפול. אנו בהחלט מתכוונים לטפל בו".

 הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, אמרה: "הרפורמה שנועדה להגביר את התחרות בשוק הפנסיוני ולשפר את מעמדם של החוסכים, היא נדבך מרכזי בתכנית האסטרטגית של אגף שוק ההון.  הצעדים המוצגים ברפורמה הם חלק מתכנית כוללת אשר בכוונתנו ליישם בתקופה הקרובה בשוק החיסכון הפנסיוני".

 

עבור לתוכן העמוד