חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בטיחות אש לקראת ל"ג בעומר: יש דבר כזה, כדור נגד שריפות

עד כמה שהדבר נשמע מפתיע, מדובר בטכנולוגיה שאינה חדישה. כבר בשנת 1800, נעשה שימוש ב"רימוני אש" שהיו עשויים מזכוכית ומלאים במים שנמהלו בהם חומרים מדכאי בעירה לצורך כיבוי שריפות
25/05/2016

 

אמצעי המיגון האש וכיבוי השריפות שנקרא "כדור כיבוי אש" (Fire Extinguishing Ball). מדובר במטף כיבוי אש בצורת כדור המאפשר כיבוי מהיר ואפקטיבי של שריפות. הכיבוי באמצעות הכדור נעשה בדרך המהירה הבטוחה והקלה ביותר באמצעות השלכת הכדור לתוך הלהבות או מיקום מכוון מראש של כדור כיבוי אש שיודע להפעיל את עצמו ללא מעורבות אנושית בתוך אזור המועד לשריפות, כך שהכדור יוכל לפעול ללא צורך במעורבות אנושית במקרה שבו פורצת דליקה.

עד כמה שהדבר נשמע מפתיע, מדובר בטכנולוגיה שאינה חדישה. כבר בשנת 1800, נעשה שימוש ב"רימוני אש" שהיו עשויים מזכוכית ומלאים במים שנמהלו בהם חומרים מדכאי בעירה לצורך כיבוי שריפות. רימוני האש שהיו פופולריים בתקופתם, מהווים כיום פריט לאספנים.

בעולם ובישראל, ניתן למצוא דגמים שונים של כדורי כיבוי אש. להלן נסקור את תכונותיו אחד הדגמים שמיוצר בחו"ל ומשווק בישראל.

מדובר בכדור כיבוי אש המפעיל את עצמו בתוך 3 עד 10 שניות לאחר שהוא בא במגע עם להבות ומפזר ביעילות רכבה כימיקלים מדכאי בעירה.

כדור כיבוי האש מפעיל את עצמו כאשר מתרחשת שריפה, גם ללא נוכחות אנושית בפעילות עצמאית כאשר הוא בא במגע עם אש. במקביל לפעולת הכיסוי מפעיל הכדור רעש בעצמה רבה (כ 120 דציבלים) שמשמיע קול של אזעקה במקרה של שריפה. בשל תכונה זו, נוהגים להציב את הכדור מראש להגנה במתחמים המועדים לשריפה מועד כגון ארונות חשמל, מנועים, כלי רכב ומטבחים.

הפעלתו של כדור כיבוי האש אינה דורשת הכשרה או מיומנות מיוחדת של המפעיל והיא חוסכת למשתמש את הצורך להתמודד עם סכנות השריפה (כגון: להסתכן בכוויות או בשאיפת עשן) בשל העובדה שהכיבוי אינו דורש קרבה של מי שמפעיל את אמצעי הכיבוי למקור השריפה היות ובאפשרותו להשליך את הכדור לתוך האש ממרחק שיכול להגיע עד כשי שמונה או אפילו עשרה מטרים ממקום השריפה. יתרונות נוספים לכדור הם שאחזקת הכדור אינה דורשת בדיקה ותחזוקה תקופתית ותוחלת החיים שלו היא כחמש שנים.

הפעלתו של כדור כיבוי האש אינה דורשת, כאמור, כישורים מיוחדים או הכשרה. בשל משקלו הקל יחסית, פחות מ 1.5 ק"ג, גם לנשים, ילדים, קשישים ובעלי מוגבלויות יכולים להפעיל את הכדור באמצעות השלכתו לתוך הלהבות. יצרני הכדור מבטיחים, כי החומרים הכימיים המאוחסנים בתוך הכדור הם ידידותיים לאדם ולסביבה ואינם רעילים.

משקלו של הכדור מהדגם המסוקר בכתבה זו הוא כ 1.3 ק"ג, קוטרו כ 15 ס"מ המרחק ממנו ניתן להשליך את הכדור לתוך האש נע בין 8 עד 10 מטרים והוא בעל טווח פיזור וכיבוי של 360 מעלות.  

לאחר השלכתו לתוך הלהבות הכדור אמור להגיע לתוך בסיס הלהבה, המקום שבו הוא נחוץ ביותר ומפעיל את עצמו, כאמור בתוך שלוש עד עשר שניות.

עבור לתוכן העמוד