חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שקלים נגד תאונות דרכים, מאת יורם קניוק

לזכרו של קניוק: כתבתו משנת 2007 בנושא מלחמה בתאונות בשיטה האמריקנית: הכפלת ושילוש דמי ביטוח לעברייני תנועה
16/08/2007

 

על-מנת להילחם בתאונות הדרכים יש לנקוט בשיטה האמריקנית: הכפלת ושילוש דמי ביטוח הרכב לעברייני תנועה.

כל הפטפוטים על עצירת גל התאונות הם לבטלה. אין בעולם חוק נגד קניבליזם כי אנשים אינם נוהגים לאכול אנשים אחרים בשיניים. בפה כן, לא בשיניים. כשיש חוק אנשים מצייתים. אם מצפה להם עונש הולם הם מקשיבים אפילו יותר. כיוון שבתי המשפט הארץ מנועים מטעם המערכת המשפטית החכמה עד כדי בכי להעניש נהגים בחומרה, הרי השופטים מקילים בענישה.

ישנה דרך אחת שהצליחה בארצות הברית, וכאן היא כמעט ואינה נהוגה. בארצות הברית לא מנסים לחנך נהגים. זה עוזר כמו חוקן לסרטן. יש לאיים. כמו שעושים עם רוצחים. בארצות הברית אם אדם נתפס עובר עבירת תנועה הוא מוזמן למשפט לאלתר. הוא כמובן יטען מה שיטען והשופטים שילמדו להיות אמונים על מעט ויכוחים יגחכו. הנמען יקבל עונש רגיל וימשיך לנסוע, אבל כאשר ירצה לחדש את הביטוח הוא יגלה שהמחיר הוכפל, וזה הרבה כסף. ואחרי עוד עבירה המחיר עלול לעלות פי שלושה או פי חמישה. אחרי שישלם אלפי דולרים לביטוח הוא לא ינסה להרוג במעברי חצייה כמו אצלנו. הוא ינהג בזהירות כי אנשים בדרך כלל אינם אוהבים לשלם הרבה כסף. ובלי ביטוח, אם ייתפס, הוא יושלך לכלא.

כאן מדברים הרבה. מאיימים אבל בלי שוט. שופטים רחמנים בני רחמנים מנועים מלהכות נהג בכיסו ולא רוצים להכות אותו בעמלו ובמשלח ידיו. נכון שלשם כך נחוצים שוטרים. אבל גם בלעדיהם אפשר. מספיק שיגייסו מין שירות מילואים לשוטרים בוגרים או לאנשי הג"א שנפלטו מן המערכת וישמחו לעשות משהו, ויעמידו אותם במקומות מועדים. הנהגים ימצאו עורכי דין שיטענו מה שיטענו והשופטים יאמרו שאולי אין די ראיות אבל הראיות שיביאו המשגיחים הינן די מהימנות ולכן העונש לא יהיה כבד והנהגים ילכו הביתה שמחים ובסוף השנה ישלמו הון לביטוח ויטענו טענות ואיש לא ישיב להם כי האומה כולה, לרבות שופטיה, היו רוצים להביס את מכת התאונות האיומה.

וזוהי מלחמה. ובמלחמה כמו במלחמה. החוקים הרגילים יכולים להתעקם מעט. בארץ ישנו חוק שאסור – וזה מצחיק כל מי שהולך רגלי בתל אביב – לחצות באור אדום. אבל גם אם מאחוריך צופר אמבולנס אסור לפנות דרך באור אדום. הצטרפתי פעם לאמבולנס וקיבלנו בקשת עזרה דחופה והנהג צפר. נהגי מוניות יותר מאחרים חששו לזוז כי להם צפויה הסכנה הגדולה יותר. שאלתי את נהג האמבולנס, שאמר שזו ישראל והכול עקום, אז גם זה. עוכבנו באבן גבירול פינת דיזינגוף. הגענו ליעדנו מספר דקות אחרי שהאישה שניסו להחיותה ולא ידעו בדיוק כיצד מתה.

אבל חוק הוא חוק. אז אם הנהגים יידעו שמדובר בחוק ועונש לצדו, ועונש כספי כבד, הם יתנהגו טוב יותר. הרי כל השטויות עם נהיגה מונעת זה שטות אחת גדולה. בכיתה יושבים נהגים שיודעים היטב את החוקים. אבל הם כמובן יודעים איך אין סכנה אמיתית נשקפה להם עד כה. אבל אם יענישו את הישראלים בכיסם ובסכום נכבד שאין אפשרות להתווכח עליו, יבינו היטב כמו שמבינים האמריקנים. אולי יותר.

כאן כל העת מדברים על חינוך ואנשים הרי לא כל כך רוצים להתחנך. הם מאמינים רק ביד חזקה. ויד חזקה אינה שופט המנסה להתווכח עם עורך דין על הא ועל דא. את השודד הידוע אל קפון תפסו לא על רציחותיו אלא על אי תשלום מס הכנסה. עם אלפי שקלים יותר לביטוח רכב הנהגים יתנהגו כמו טטאלך. מי שאינו מאמין, שיסע לקליפורניה. זה יעלה לו פחות משילוש דמי הביטוח, אבל הוא יראה מה מצפה לו, ויירא.

 


עבור לתוכן העמוד